żywienie KRÓLIKÓW

Nowy program żywienia królików.

zywienie-krolikowLinia pasz KRÓLIK Wytwórni Pasz PIAST została stworzona na bazie najnowszych publikacji naukowych i wieloletniego doświadczenia hodowców tej grupy zwierząt. Specyficzna budowa układu pokarmowego, a w szczególności silnie rozwinięte jelito ślepe, którego długość dochodzi do 60 cm, a pojemność do 1 500 cm3, odgrywa znaczącą rolę w procesie trawienia i wchłaniania składników diety. To tutaj odbywa się fermentacja i rozkład celulozy przez bakterie celulolityczne. Należy także pamiętać, że króliki osiągają bardzo wysokie pobranie paszy i charakteryzują się szybkim pasażem treści przez przewód pokarmowy, dlatego dieta powinna charakteryzować się wysoką jakością i prawidłowym zbilansowaniem. Z powyższych względów stworzone zostały trzy specjalistyczne pasze dla królików, w których bardzo rygorystycznie wyselekcjonowano surowce spełniające wysokie potrzeby pokarmowe i uwzględniające specyfikę pracy przewodu pokarmowego tych zwierząt.
Poziom energii w linii pasz KRÓLIK bilansowany jest w oparciu o energię strawną. Zboża, będące komponentem paszowym mieszanek, wprowadzają skrobię - łatwo dostępną energię. Jednakże należy pamiętać, że jej nadmiar może spowodować liczne zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego. Włókno jest składnikiem, które w większości rozkładane jest w jelicie ślepym. Pobudza apetyt oraz poprawia perystaltykę jelit i tempo pasażu treści pokarmowej. Podczas projektowania nowej linii pasz dla królików uwagę skupiono nie tylko na zawartości włókna, ale także na poziomie poszczególnych jego frakcji, czyli NDF, ADF i ADL. W związku z tym wśród komponentów wchodzących w skład mieszanek można znaleźć dobrej jakości susz z traw i lucerny. Dodatkowo skład mieszanek uzupełniono suszonymi wysłodkami buraczanymi, które ze względu na wysoką zawartość łatwo strawnej hemicelulozy i pektyn są bogatym źródłem energii.
Zastosowane w paszach surowce białkowe również charakteryzują się wysoką strawnością. Dla poszczególnych grup technologicznych królików przyjęto optymalny poziom białka ogólnego oraz strawnych aminokwasów. Pasze z linii KRÓLIK, zapewniają optymalną dla poszczególnej grupy technologicznej zawartość witamin, mikroelementów oraz makroelementów.
Wpływ na wysokie wyniki produkcyjne ma także jakość granulatu. Mieszanki z linii KRÓLIK charakteryzują się dużą twardością granulatu, co zwiększa pobranie paszy i zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem siekaczy.
Nowa linia pasz dla królików została opracowana z myślą o nowoczesnych fermach króliczych, jak i o przydomowym chowie tych zwierząt. Są to innowacyjne pełnoporcjowe mieszanki paszowe, które pokrywają potrzeby pokarmowe poszczególnych grup technologicznych i zapewniają wysokie wyniki produkcyjne.

W ofercie Wytwórni Pasz PIAST znajdują się następujące trzy rodzaje pełnoporcjowych mieszanek paszowych:

  • KRÓLIK JUNIOR – na okres okołoodsadzeniowy oraz dla młodzieży rosnącej,
  • KRÓLIK TUCZ – dla królików w okresie intensywnego tuczu,
  • KRÓLICA – dla samic w okresie reprodukcji.